Zatkany nos, utrata węchu, ból głowy i katar to częste objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Odpowiada za nie zalegająca w zatokach wydzielina, która upośledza ich pracę i zaburza naturalne mechanizmy oczyszczania. W jaki sposób możemy pozbyć się śluzu z dróg oddechowych? Poznaj domowe sposoby i leki dostępne bez recepty.
Nawadnianie, nawilżanie i płukanie, czyli domowe sposoby oczyszczania zatok
Śluz produkowany podczas infekcji z czasem gęstnieje i zalega w zatokach, utrudniając oddychanie i sprzyjając rozwojowi bakterii. Dlatego ważne jest wspieranie naturalnych mechanizmów oczyszczania dróg oddechowych poprzez odpowiednie nawodnienie i higienę błon śluzowych.
Picie co najmniej 2-2,5 litra płynów dziennie przyczynia się do rozrzedzenia śluzu w zatokach, co ułatwia jego usunięcie. Równie istotne jest nawilżenie śluzówek – przesuszone gorzej radzą sobie z samooczyszczaniem i wolniej regenerują podrażnienia. Ich stan możesz poprawić, stosując aerozole zawierające wodę morską. Te o wyższym stężeniu – hipertoniczne – dodatkowo pomagają upłynnić gęsty katar.
Ponadto skuteczną metodą mechanicznego oczyszczania zatok jest ich płukanie roztworem soli. Zabieg ten pomaga usunąć szkodliwe substancje (w tym drobnoustroje) ze śluzówki, jednocześnie zmniejszając jej obrzęk. Do płukania używa się specjalnych zestawów dostępnych w aptekach – butelek z aplikatorem i saszetek do przygotowania roztworu o odpowiednim stężeniu.
Olejki eteryczne w leczeniu infekcji dróg oddechowych
Olejki eteryczne od lat są stosowane w postaci tradycyjnych inhalacji parowych, ponieważ pomagają odetkać nos i ułatwiają oddychanie. Wystarczy dodać kilka kropli wybranego olejku do naczynia z gorącą wodą i wdychać unoszącą się nad nim parę.
Niestety ta metoda ma swoje minusy – opary osadzają się głównie na śluzówce nosa, nie dostając się do zatok, w których leży źródło problemu. Ponadto spora część substancji aktywnych zawarta w olejkach ulega rozkładowi pod wpływem temperatury lub „ucieka” w powietrze.
Alternatywą dla klasycznych inhalacji są doustne leki ziołowe zawierające olejki eteryczne. Ta droga podania pozwala wykorzystać pełnię ich właściwości. Na katar zatokowy pomóc mogą olejki:
-
eukaliptusowy,
-
mirtowy,
-
pomarańczowy,
Taka kompozycja nasila w zatokach produkcję wodnistej wydzieliny, która miesza się z gęstym śluzem i go upłynnia. Ponadto olejki te pobudzają ruchy rzęsek obecnych na nabłonku dróg oddechowych, które odpowiadają za ich oczyszczanie, a także wykazują właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Dzięki temu mogą ułatwić oddychanie, złagodzić objawy infekcji i skrócić czas jej trwania[1].
Czy nebulizacje pomagają oczyścić drogi oddechowe?
Nebulizacja polega na podaniu aerozolu, czyli drobnych cząsteczek roztworu zawieszonych w powietrzu, wprost do zatok czy oskrzeli. Możesz ją wykonać przy pomocy specjalnego inhalatora i ampułek z płynem do inhalacji.
Podstawą domowej nebulizacji jest sól fizjologiczna, czyli roztwór chlorku sodu o stężeniu 0,9%, która nawilża, łagodzi i oczyszcza śluzówkę dróg oddechowych. Bardziej stężone roztwory soli pomagają rozrzedzić zalegający śluz i ułatwiają jego usuwanie[2].
Choć nebulizacje nie mają działania stricte leczniczego, ich regularne stosowanie może znacząco przyspieszyć powrót do zdrowia, poprawiając drożność nosa, zmniejszając kaszel i wspierając regenerację śluzówek. W połączeniu z higieną zatok oraz lekami ziołowymi pozwalają w naturalny sposób zwalczyć infekcję.
[1] Rapiejko P., Talik P., Jurkiewicz D., Nowe możliwości leczenia ostrego zapalenia zatok przynosowych zgodnie z EPOS 2020, Otolaryngologia Polska 2021, 76(1): 29-39.
[2] Kozikowska, K., & Sybilski, A. J. (2023). Nebulizacja u pacjentów z chorobami układu oddechowego w okresie infekcyjnym. Alergoprofil, 19(2): 8-12.
Artykuł sponsorowany