Darmowa dostawa od 199zł

12 zdjęć z pierwszego roku życia. Wyjątkowy pomysł na zdjęcia niemowlaka co miesiąc.

0
Wyjątkowe pomysły na zdjęcia niemowlaków co miesiąc – musisz je poznać!

Pierwszy rok życia dziecka to dynamiczny czas. Dziecko zmienia się i rozwija w szybkim tempie. Jest sposób, żeby zatrzymać te chwile. Zobaczyć zmiany i porównać jak postępują z miesiąca na miesiąc. Wystarczy systematyczność i konsekwentne trzymanie się pomysłu. Co mam na myśli? Minimalistyczne, comiesięczne zdjęcia maluszka np. z cyferką określającą “wiek” dziecka.

Jeśli myślisz o takiej pamiątce zobacz moje propozycje jak wykonać zdjęcia. Twój maluch ma już kilka miesięcy, albo lat. Przeczytaj dalej nawet jeśli nie zdążyłaś zrobić takich zdjęć, mam i na to sposób.

Zdjęcia niemowlaków co miesiąc – po co je robimy?

Kiedy pojawia się na świecie maluch, rodzice mają nieodpartą potrzebę fotografowania niemalże każdego dnia z życia noworodka. Nic dziwnego – w końcu chcą uwiecznić to, co dla Nich najważniejsze. Na pewno w pierwszym roku życia maleństwa zrobisz tysiące zdjęć. Czy jest zatem sens robienie kolejnych 12? Przekonam Cię, że warto poświęcić na to trochę czasu i kreatywności. Powstanie niezapomniana pamiątka, a Ty będziesz się przy tym dobrze bawiła. Gwarantuje, że właśnie do tych zdjęć chętnie będziecie wracać i chwalić się bliskim, a po roku powstanie z tego niezwykły kolarz. Na nim najlepiej będzie widać, jak wielki postęp w rozwoju zrobiło Twoje dziecko.

Przy odrobinie systematyczności Zwłaszcza, że bliscy też zasypują młodych rodziców prośbami o kolejne zdjęcia wnuczka, siostrzeńca, czy chrześniaka.  pewnością zasypią Cię także wiadomości od licznych cioć i wujków z prośbą o pokazanie malucha, a więc fotografie będą jak najbardziej wskazane.   

O czym pamiętać, planując zdjęcia niemowlaka z pierwszego roku?

Zaplanowanie zdjęć od noworodka do pierwszych urodzin

Przy robieniu Waszych 12 zdjęć z pierwszego roku życia, ogranicza Was tylko wyobraźnia i uciekający czas. Z niemowlakiem dni i miesiące mijają jakby szybciej. Dzięki temu, że zaplanujesz stworzenie tych comiesięcznych zdjęć, żaden z nich nie umknie Ci niepostrzeżenie. Bywa tak, że rodzice w pierwszych miesiącach robią setki zdjęć, a np. w 9 kiedy nie było żadnych świąt, wyjazdu do babci, nie znalazła się okazja do wyjęcia aparatu. A w 8 miesiącu córka robiła takie słodkie miny, że powstało tylko 20 portretów, a nie widać, że urosła w tym czasie. Jeśli jesteś już mamą to wiesz (jeśli dopiero czekasz na soje maleństwo to zaraz się przekonasz), że słowo planowanie z niemowlakiem jest, trochę na wyrost. Nie zakładaj, że każdego miesiąca w dniu przypadającym na miesiącznicę narodzin Twój maluch ochoczo będzie pozował do zdjęć. Warto ustawić sobie przypomnienie np. w telefonie "plan zdjęciowy" na ten dzień. Jeśli model akurat nie ma najlepszego czasu, zawsze możesz przełożyć zadanie o kilka dni. Podejdź do tego elastycznie, kilka dni w tą czy w tą na prawdę, nie zrobi różnicy. 

Czas wykonywania 

Przygotowując się do zdjęć, pamiętaj, że to model jest najważniejszy. Trzeba dostosować się do jego możliwości pozowania danego dnia. Po kilku tygodniach z maluszkiem będziesz wiedziała o jakiej porze ma najwięcej cierpliwości i jest szansa, że zdjęcia się udadzą. Super patentem na pozowane zdjęcia jest robienie ich w czasie drzemki. Zdjęcia śpiącego maleństwa są rozczulające, a z takim nieruchomym modelem łatwiej współpracować. Najlepiej przed usypianiem dziecka przygotować już wszystkie potrzebne elementy. Wcześniej możesz ułożyć miejsce gdzie ma być robione zdjęcie, ubrać maluszka w ubranko w którym będzie fotografowany. Jak słodko zaśnie będzie już gotowy do sesji. Jeśli wolisz robić zdjęcia z otwartymi oczami i uśmiechem możesz w trakcie drzemki wszystko przygotować i zorganizować sesję po przebudzeniu. 

Pora dnia wykonywania zdjęć będzie też ważna ze względu na światło. Zdjęcia najładniej wyjdą w naturalnym świetle. Pamiętaj, że zwłaszcza jesienią, nie będzie go zbyt wiele. Warto zaplanować fotografowanie w środku dnia i przenieść plan zdjęciowy jak najbliżej okna. 

Sceneria do zdjęć z pierwszych 12 miesięcy 

Czasem najprostsze rozwiązanie dają najlepsze rezultaty. Dlatego comiesięczne zdjęcia warto robić na jednolitym tele, gładkiej kapie na dużym łóżku lub podłodze, w łóżeczku dziecięcym, czy koszu mojżesza. Wtedy łatwo będzie odtworzyć co miesiąc podobną konwencję. 

Powtarzalne elementy co miesiąc 

Charakterystyczne w comiesięcznych zdjęciach jest to, że poza głównym bohaterem mają jakiś powtarzający się element. Poza wspomnianą wyżej scenerią i pomysłami na dekoracyjne cyferki, o których rozpiszę się niżej, zwrócę uwagę na jeszcze kilka elementów, które pomogą zachować spójność. Ubranko: na każdym zdjęciu możecie założyć podobny w fasonie bodziak, wybierając biały uzyskamy taki efekt jakby maluch był cały czas w tym samym ubranku. Ciekawa jest też odwrotna strategia, czyli każde zdjęcie w zupełnie innym ubraniu nawiązującym do aktualnej pory roku. 

Podobnie zupełnie inne strategie możesz wybrać jeśli chodzi o pozowanie. Jedna opcja to próba podobnego ułożenia malucha na każdym zdjęciu, co jest coraz trudniejsze, bo wraz z przybywaniem miesięcy maluchy stają się bardziej ruchliwe. Druga to każde zdjęcie w innej pozie, o co maluch na pewno sam zadba. Początkowo może leżeć na pleckach, potem prezentować podnoszenie główki, raczkowanie, siedzenie, a może nawet stanie na nóżkach. 

Warto trzymać się jednego stylu w obróbce zdjęć. Wtedy zdjęcia zestawione razem będą do siebie pasowały.

Czy 12 zdjęć wystarczy?

Namawiam Cię do niezłego projektu z tymi zdjęciami dlatego 12 sztuk to oczywiście umowna ilość. Warto zrobić kilka różnych kadrów w trakcie sesji. Poza wzorcowym z którego potem powstanie kolarz, spróbuj różnych ujęć. Detale, zbliżenia na malutkie stópki, rączki, czy usteczka pokażą jak Twój noworodek szybko się zmienia.

Pomysły na zdjęcia niemowlaków co miesiąc

Po tym teoretycznym wstępie, jak się zabrać za zdjęcia, czas przejść do meritum - czyli co z tymi cyferkami. To kilka moich propozycji:

Z czego zrobić cyfrę do zdjęć?

Popularnym elementem zdjeć jest cyfra nawiązująca do pory roku. Każdy miesiąc przynosi nam jakieś charakterystyczne dary natury lub ciekawe akcesoria. Jesienią mogą to być na przykład kasztany i złote liście, latem sezonowe owoce i warzywa, wiosną piękne kwiaty, a zimą bombki czy gałązki świerku. Z sezonowych owoców, czy kwiatów ułóż wielką cyfrę obok maluszka. Jeśli kompozycja co miesiąc będzie mniej więcej tej samej wielkości będzie widać jak bohater ją do gania, a może w ostatnich miesiącach nawet przerośnie.

Druga możliwość to zamiast ułożenie kształtu, to położenia takiej ilości kwiatów, liści, czy owoców ile miesięcy kończy maluch.  

Taką kompozycję można ułożyć też z innych rzeczy, które otaczają niemowlaka: grzechotki, klocki, małe zabawki.

Zdjęcia z cyferkami narysowanymi odręcznie lub w programie graficznym 

Ozdobne cyferki do zdjęć możesz też namalować samodzielnie i umieścić na nich własne dekoracje. To doskonała metoda dla fanów rysunków i prac ręcznych!

Fajnym pomysłem jest też fotografowanie maluszka w białym body, na którym można w programie graficznym dodać cyfry.

Obróbka graficzna przyjdzie też z pomocą tym, którzy dopiero po czasie poznali pomysł na takie dokumentowanie pierwszego roku życia. Z pomocą sortowania zdjęć po dacie z łatwością odnajdziesz w telefonie, czy komputerze pliki z kolejnych miesięcy życia dziecka. Wystarczy, że wybierzesz jedno z każdego miesiąca i np. w programie Canva dodasz odpowiednią cyferkę. Nie przejmuj się tym, że zdjęcia nie są w jednej konwencji, czy podobnym ustawieniu. Efekt na pewno będzie zachwycający.

Zdjęcie z misiem lub ulubionym kocykiem

To jak maluch zmienia się co miesiąc najlepiej widać w odniesieniu do jakiegoś przedmiotu. Może nim być pluszowy miś lub lalka. W ten sposób chyba najlepiej będziesz mogła dostrzec zmiany, jakie zaszły w Twoim dziecku przez 12 miesięcy. Szybko przekonasz się, że maluch rośnie jak na drożdżach!

Podobny efekt osiągniesz robiąc zdjęcia na tym samym krześle, fotelu, czy kocyku. 

Tabliczki do zdjęć z cyferkami

Jeśli te wszystkie propozycje zdjęć z cyferkami DIY nie są dla Ciebie, i na to mam rozwiązanie. Piękną dekoracją do 12 zdjęć są ozdobne tabliczki z cyframi. Mogą być wykonane z drewna z jakimś motywem, np. tabliczki do zdjęć w słoneczniki. Tabliczki nie tylko urozmaicą kolejne zdjęcia, każda cyfra przez miesiąc może też pełnić rolę dekoracji pokoju niemowlaka i pokazywać, że mija Wam kolejny miesiąc.

Na odwrocie tabliczki możesz zapisywać najważniejsze osiągnięcia z danego miesiąca lub ważne wydarzenia.

Tabliczkę połóż obok maluszka, czy na brzuszku jeśli zdecydujesz się na wersję zdjęć "śpiąca królewna / książę". W wersji dynamicznej, kiedy zdjęcia nie powstają w czasie drzemki, tabliczka będzie idealnym gadżetem zajmującym dziecko. Zapewne uda się z nimi uchwycić różne etapy rozwojowe, kiedy maluch zaczyna chwytać przedmioty, w kolejnym miesiącu na pewno będzie chciał sprawdzić czy jest smaczna, a w ostatnich może nawet pokazać jak może podnieść ją wysoko nad głowę.

Co później zrobić z takimi zdjęciami miesiąc po miesiącu?

Jeszcze ostatnia inspiracja dotycząca 12 zdjęć z pierwszego roku życia dziecka. Co zrobić jak już mamy takie zdjęcia.

  • Po pierwsze przydadzą Ci się na bierząco :). Po narodzinach nowego członka rodziny, bliscy zasypują młodych rodziców prośbami o pokazanie zdjęć malucha. Robiąc co miesiąc zdjęcia masz gotowy materiał do wysłania dziadkom, ciociom i wujkom. Na pytanie znajomych: Duża już Twoja córka / synek? - nie będziesz musiała przekopywać telefonu w poszukiwaniu odpowiedniego zdjęcia. 

Po 12 miesiącach powstanie najpiękniejsza seria zdjęć Twojego malucha. 

  • Pierwszy rok życia na jednym zdjęciu. Możesz stworzyć serię 12 zdjęć w rzędach, wywołać w większym formacie i włożyć do ramki lub wkleić do rodzinnego albumy. 
  • Jeśli  tworzysz kronikę z pierwszego roku życia maluszka, zestawienie dwunastu zdjęć obok siebie będzie  pięknym podsumowaniem. 
  • Możesz zaprojektować mini fotoksiążkę z Waszym projektem 12 zdjęć na 12 miesięcy. W takim albumie możesz na każdej stronie wykorzystać jedno zdjęcie z dwunastomiesięcznego cyklu i dopełnić jakimiś detalami (np. zbliżenie na urocze stópki maluszka). Dodatkowo każdego miesiąca możesz wypisać kamienie milowe czyli ważne postępy rozwojowe Twojej pociechy. 
  • Gwarantuję, że docenisz trud włożony w wykonanie tej niezwykłej pamiątki i niejednokrotnie będziecie wracać do tych zdjęć. 

Tabliczki do zdjęć słoneczniki.

Komentarze do wpisu (0)

Opinie

Super !!! Jestem mega zadowolona z wykonania materiału !!! Prezent idealny

Paulina

Piękny kocyk, polecam.

Klaudia

Elegancki :)

Marcin

Polecam. Piękne produkty przygotowane z najwyższa dbałością

Kamila

To już drugi kocyk w naszej rodzinie! Jest piękny, mięciutki, praktyczny. A przede wszystkim przypom...

Anna

Kocyk jest po pierwsze przepiękny, ale przede wszystkim jest to genialna jakość. Polecam każdemu

Halina

Cudny, mięciutki, idealny dla maluszka

Paulina

Zgodnie z oczekiwaniami i opisem. Dziękuję.

Aleksandra

Such amazing, loving memory to have and hold forever. Such beautiful design, Weronika is very nice a...

Tena

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl